Kas ir gada procentu likme?

Gada procentu likme (GPL)

Gada procentu likme (GPL) vai efektīvā agada procentu likme simbolizē gada izmaksas procentu izteiksmē un to veido komisijas, maksa par kredīta piešķiršanu un citas ikmēneša izmaksas, kā arī kredītprocenti. Šādā veidā GPL atspoguļo kredīta vērtību gada griezumā. Ja diviem kredītiem ir vienāda GPL, tad vienmēr ir ieteicams izvēlēties to gada procentu likmi, kas sastāv pārsvarā no kredītprocentiem, nevis no komisijas, tā kā procenti tiek atskaitīti no jūsu nodokļa summas. Kopumā kredīts ar augstāko procentu likmi gada ieņēmumu apmērā nozīmē zemāku gada procentu likmi pēc nodokļu nomaksas.

Zinot gada procentu likmi, jūs jau iepriekš zināsiet, cik daudz jums būs jāmaksā par kredīta izmantošanu. Dažkārt atsevišķas kredītiestādes izmanto viltīgu mārketinga paņēmienu, piedāvājot kredītus ar ļoti zemu procentu likmi vai “bezprocentu kredītu”. Šādos gadījumos ir jānoskaidro un jāizvērtē, kādas slēptas maksas un komisijas tiks piemērotas, noslēdzot kredītlīgumu. Visdrīzāk šāds “bezprocentu” kredīts jums izmaksās dārgāk nekā parasts kredīts.

Gada procentu likme ir būtiskākais faktors kredīta vērtības izvērtēšanai, tādēļ mēs cenšamies norādīt visu kredīta piedāvājumu GPL, lai jums būtu vienkāršāk un ērtāk tos salīdzināt.

Gada procentu likme var būtiski atšķirties atkarībā no tā, kāds ir jūs interesējošais kredīta veids. Hipotekārā kredīta procentu likme visbiežāk ir salīdzinoši zema, patēriņa kredītam tā ir augstāka un ātrajiem kredītiem – visaugstākā. Līdz ar to ātrie kredīti ir dārgākais kredītu veids. Kad gada procentu likme ir augsta, ir svarīgi rūpīgi pārliecināties par savu spēju atmaksāt kredītu. Jums ir jābūt pietiekamai finanšu brīvībai, lai nosegtu patēriņa kredīta ar augstu gada procentu likmi izmaksas.

Gada procentu likmes aprēķins ir diezgan sarežģīts. Papildus nominālajai procentu likmei tā ir atkarīga no kredīta dzēšanas grafika, mēneša dienu skaita, ko izmanto aprēķinam, dažādām komisijām par kredīta izsniegšanu un apkalpošanu, apdrošināšanas maksājumiem, kredīta termiņa un citiem faktoriem. Tādēļ visām kredītiestādēm ir pienākums kredītlīgumā norādīt efektīvās gada procentu likmes apmēru.

Add comment